Dr. Tóth László
Alapfogalmak
sport
az
mi?
Sport?
Karinthy így fogalmazta meg a sport definícióját:
„Sport alatt mindazokat a mozgásokat és görcsöket értjük, amiket evégből felheccelt emberek egyes testrészeikkel külön, és egész testükkel oly célból végeznek, hogy egyetlen rész sem maradjon azon a helyen, ahova az Isten teremtette, hanem lehetőleg olyan helyzetet foglaljon el, amire az illető testrész egyáltalában nincsen berendezve.”
Forrás: citatum.hu
Sport?
Planking
Owling
Batmaning
Ironing
http://www.youtube.com/watch?v=x98jCBnWO8w
10
SPORT
Sport (Európai Sport Charta)
Minden olyan fizikai tevékenység, amely esetenként vagy szervezett formában a fizikai és pszichikai erőnlét fejlesztését szolgálja, társadalmi kapcsolatok teremtése vagy különböző szintű versenyeken eredmények elérése céljából.
Élettan
Szervezet működését vizsgáló tudomány.
Az anatómia új szemlélete átvette ezt a szerepet.
Struktúra és funkció
Élettan új szemlélete:
A szervezet működésének szabályozása.
Sportélettan
Alkalmazott élettan a versenysport kontextusában
Hatósugara: teljesítményfokozás
Edzettségi szint emelése (nemcsak élsport)
Iskolai testnevelés, rekreáció, szakosztályi sport, rehabilitáció, stb.
Anatómiai-élettani alapok azonosak
Kutatás és gyakorlat kapcsolata
Élettani szemlélet
Sportélettan
Hagyományos szemlélet – hogyan változnak meg a szervműködések az edzés hatására.
Új szemlélet – hogyan változik meg a szervek szervrendszerek működésének szabályozása az edzett szervezetben.
Központban: az edzés hatására létrejövő alkalmazkodási folyamatok vizsgálata. Elsősorban szabályozási folyamatok.
Szervműködések változásának vizsgálata
A rendszeres fizikai aktivitás megnöveli az egyes szervek működési kapacitását
Sportélettani ismereteken alapul
A kiválasztás
Különböző korosztályok felkészítésének elmélete és módszertana
A lakosság testedzésének mennyisége és minősége
Tudományos határterületek (sportpedagógia, sportpszichológia, stb.)
Sporttudományok (önálló diszciplína)
Sportélettan azt vizsgálja
Hogyan változik meg a szervműködések szabályozása a rendszeres edzések hatására és ez a megváltozott szabályozás hogyan érvényesül, figyelembe véve a szervek jellemzően megnövekedett működési kapacitását.
Az edzettséghez alkalmazkodás
Érzékenyebb szabályozást jelent.
Gazdaságosabb működési kapacitást.
Nyugalomban – még jobban pihen.
Terheléskor – tovább fokozható a szervműködés.
Nagy különbség az edzett és edzetlen szervezet nyugalmi és maximális értékei között van.
Az edzettség, mint központi fogalom
A szervezet pszichofiziológiai harmóniája, mely egyidejűleg jelenti a szervezet optimális teljesítőképességét, szilárd egészségi egyensúlyát és pszichikai teherbíró képességét.
Teljesítmény
Edzettség + forma (diszpozíció)
Teljesítőképességen a fizikai képességeket (erőt, mozgásgyorsaságot, állóképességet, hajlékonyságot stb.), továbbá a sportág technikájában, taktikájában nyújtott teljesítményeket és a technikai, taktikai készségeket, végül egyéb ismereteket, kognitív képességeket, illetve ezek együttesét értjük.
Teljesítőkészségen a sportoló edzőjéhez, továbbá sportágához, környezetéhez, életrendjéhez való viszonyait értjük. Ennek megfelelően a teljesítőkészség átfogja a sportoló sportolási (edzési, versenyzési) attitűdjét, amelynek segítségével képes mozgósítani a rendelkezésére álló energiáit.
Edzés
A kikapcsolódás, felfrissülés vagy a jobb fizikai és pszichikai teljesítőképesség megszerzése, megtartása vagy fokozása érdekében végzett rendszeres fizikai aktivitás szabadidő sportolók esetében, ill. a sportágspecifikus teljesítmény fokozásának eszköze versenysportolók esetében, akik célja az öröklött adottságok felső határig kitolt teljesítményfokozás.
Edzéshatás
Az edzéshatás kiváltásához az ingernek el kell érnie egy meghatározott erősséget és időtartamot. Ellenkező esetben nem váltódik ki ingerületi folyamat az élő szövetben. Azt a legkisebb ingererősséget, amelynél az ingerelt szervben vagy az ingerelt sejtben éppen létrejön a válasz, a reakció ingerküszöbének nevezzük.
Az edzésterhelés folyamata
Külső és belső edzésterhelés
A külső edzésterhelés a végzett edzésmunka és az egyéb környezeti ingerek (hőmérséklet, talaj minősége, társak, nézők stb.). Mindenfajta külső terhelés meghatározott, rá jellemző reakciót vált ki a fizikai és pszichikai működésrendszerben.
Belső terhelésként foghatók fel azok a fiziológiai, biokémiai elváltozások, továbbá pszichikai folyamatok, amelyek a külső terhelés következtében jönnek létre. A belső terhelés nagyságát és erejét a külső terhelés valamennyi összetevője külön-külön és együttesen is befolyásolhatja. A terhelések hatása nem állandó.
Függ:
• egyéni sajátosságoktól
• aktuális fizikai-pszichikai állapottól
• edzettség színvonalától
• szociális viszonyulásoktól
• külső környezettől
Summary
Alkalmazkodási folyamatok akkor jönnek létre, ha az ingerek elérik a szükséges intenzitást és a szükséges terjedelmet
Minél jobban megközelítik a terhelésadagok az egyén pillanatnyi teljesítőképességét, terhelhetőségét, annál hatékonyabban zajlanak le az alkalmazkodási folyamatok.
A szükségesnél nagyobb mérvű terhelések, vagy a terhelés terjedelmének és intenzitásának helytelen viszonya kedvezőtlenül befolyásolja az említett alkalmazkodási és szabályozási működéseket, csökken a teljesítmény
A terhelés energetikai potenciálok felhasználása következtében fáradási folyamatot vált ki, ezzel a szervezet működési szintje időlegesen csökken -> alkalmazkodási folyamatok beindulnak -> túlkompenzálás, teljesítmény növekedés
A túlkompenzálások eredménye a megnövekedett teljesítmény. De ha a szervezet nem kapja meg időben a következő terhelést, visszaáll az eredeti szintre.